EXAMINE THIS REPORT ON BADANIE OCT OKA

Examine This Report on badanie oct oka

Examine This Report on badanie oct oka

Blog Article

OCT umożliwia uzyskanie modelu prezentującego dno oka, a uzyskany w ten sposób przekrój tkanek jest bardzo dokładny. Dzięki temu zyskuje duże znaczenie w diagnostyce wielu chorób narządu wzroku. Wykonywana jest w celu potwierdzenia oraz monitorowania następujących zmian:

Okulistyka akademicka to część projektu Medycyna Akademicka, którego celem jest ułatwienie dostępu Pacjentom do lekarzy z wiodących ośrodków klinicznych w Warszawie oraz w Polsce. Zachęcamy do korzystania z konsultacji naszych okulistów oraz okulistów dziecięcych w Warszawie.

Badanie OCT plamki żółtej to badanie, które pozwala nam ocenić plamkę żółtą, czyli część siatkówki, która jest odpowiedzialna za wysoką ostrość wzroku oraz widzenie barw. Badanie OCT plamki żółtej jest zalecane przez okulistów w sytuacji, kiedy w badaniu w standardowym badaniu okulistycznym zauważą nieprawidłowości w plamce żółtej.

Metoda ta wykorzystuje koherentną wiązkę światła, która sprawia, że rozdzielczość uzyskiwanego obrazu jest bardzo wysoka.

Od pacjenta wymagana jest współpraca, a konkretnie patrzenie w wyznaczonym kierunku. Wykonanie zdjęć dokumentujących stan siatkówki lub nerwów wymaga chwilowego wstrzymania mrugania.

Podczas badania, pacjent siedzi przed urządzeniem diagnostycznym, opierając brodę na specjalnej podpórce, która zapewnia stabilność głowy i unieruchamia ją. Aparat skanujący jest wyposażony w soczewkę, przypominającą wizjer w drzwiach, a obraz jest przenoszony na ekran monitora.

Tomografia oka jest obrazowaniem nieinwazyjnym, wykorzystywanym przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, check here głównie tzw. plamki, zlokalizowanej nieopodal dna oka. To nowoczesna metoda, w której dzięki specjalistycznej aparaturze wykonywany jest skan konkretnego obszaru.

Uzyskany obraz przenoszony jest na ekran monitora. Lekarz podczas diagnostyki kieruje wiązkę światła na poszczególne obszary oka, ustawiając aparat w odpowiedniej odległości i pod kątem pozwalającym uzyskać optymalny obraz.

Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Broda oparta jest o specjalną podpórkę, dzięki której głowa zyskuje stabilność, a pacjent nie porusza się. Urządzenie diagnostyczne wyposaża person jest w soczewkę, wyglądem przypominającą wizjer znajdujący się w drzwiach.

Jeśli wynik OCT nie jest prawidłowy, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania lub zalecić odpowiednie articleępowanie, mające na celu zniwelowanie nieprawidłowości.

Justyna Gabrysiak-Kula W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych.

Badanie OCT jest kluczowe w diagnostyce i monitorowaniu wielu stanów patologicznych oka. Wykorzystuje się w stanach takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, obrzęk plamki, otwór w plamce, zwłóknienie przedplamkowe, makulopatia cukrzycowa i zmiany związane z jaskrą. Jest także niezbędne dla osób przygotowujących się do laserowej korekcji wzroku.

Badanie OCT jest nieinwazyjne i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o podaniu kropli rozszerzających źrenice (tak jak w przypadku badania dna oka) w celu uzyskania bardziej precyzyjnego obrazu.

Ten niewielki fragment powierzchni siatkówki jest bardzo istotny, ponieważ to właśnie jemu człowiek zawdzięcza ostrość widzenia i rozróżnianie kolorów.

Badanie OCT wykazuje nie tylko zmiany w budowie plamki żółtej, ale i innych ingredientów gałki ocznej, jak choćby rogówki, siatkówki czy nerwu wzrokowego.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda

Report this page